Oma auto ise poleerimine või seda vastava teenuse pakkumisega tegelevas töökojas teha laskmine on suurepärane viis mitte ainult oma sõiduki välimuse oluliselt pilkupüüdvamaks muutmiseks, vaid ka selleks, et parandada pikas perspektiivis sõiduki välispinna heaolu. Käesolevas artiklis räägime sellest, mida see protsess endast kujutab, milliseid väljaminekuid sellega seoses oodata tasub, esitame lühida kere poleerimise juhendi autodoc.ee ja loetleme, mida te selleks tööks vajate. Lisaks anname paar soovitust selle kohta, kuidas aidata oma autol pärast poleerimist kauem kaunina püsida.
Mis on auto kere poleerimine?
Esmalt aga sellest, mida poleerimine endast kujutab. Auto poleerimispadjaga (või kettaga) käsitsi või poleerimismasinaga töötlemine kujutab endast auto värvikihti kaitsva lakikihi õhemaks lõikamist, et eemaldada sellest sinna sisse kas loomuliku kulumise teel või pindmiste vigastuste tagajärjel tekkinud kriimud ja kraapsud. See tähendab, et iga kord, kui te oma autot töötlete, kulub auto lakikiht õhemaks, mis on ka põhjus, miks seda auto “iluprotseduuri” ei tasuks sagedamini kui kolm-neli korda aastas ette võtta. Paratamatult hakkab üleliigne poleerimine pika aja jooksul auto värvi kahjustama.
See, kui sügavale poleerimisprotsessiga minna, on samuti lahtine küsimus ning sõltub olukorrast. Kui tegemist on vaid väikeste pindmiste vaevunähtavate kriimudega uuel autol, siis ei ole vaja poleerimisprotsessi käigus palju lakki eemaldada. Kui aga tegu on vanemat sorti autoga või teil on olnud piisavalt ebaõnne, et olete oma sõiduki pinnale saanud märkimisväärselt sügavad kahjustused, siis tuleb poleerimise käigus laki eemaldamisega sügavamale kriimustuse põhjani minna. Kõiki kriime pole alati võimalik eemaldada, kuid kindlasti aitab poleerimine olemasolevaid kahjustusi ja kulumisjärgi vähem märgatavamaks muuta. Liiatigi muutub tänu poleerimisele auto värv erksamaks ja kirkamaks.
Positiivseid külgi on auto poleerimisel veelgi mitmeid, näiteks aitab see auto välispinda tõhusamalt kaitsta päikese kahjuliku UV-kiirguse mõju eest, hoiab auto välispinda puhtamana ja aitab olemasolevatel kriimudel aja jooksul mitte sügavamaks muutuda. Kuid üks küsimus, mille te enda jaoks peate ära otsustama, on see, kas te tahate selle protsessi iseseisvalt kodus läbi viia või lasta selle autotöökojas ära teha. Peamiselt on otsustamisel olulised kolm faktorit: oskused, aeg ja raha.
Kas poleerida autot kodus või lasta seda teha poleerimisele spetsialiseerunud teenusepakkujal?
Auto poleerimine koduste vahenditega pole kontimurdev protsess ning kui te olete töö käigu endale enne selle läbiviimist korralikult selgeks teinud, siis ei tohiks midagi viltu minna. Autotöökojas seda toimingut läbi viival inimesel on samas usutavasti veelgi põhjalikumad kogemused, seega kui te oma võimetes kindel pole, siis on targem lasta see töökojas ära teha. Oluline on aga siinkohal meeles pidada, et ka nii lihtsa toimingu nagu sõiduki poleerimine võib mitteoptimaalselt läbi viia, mistõttu ei tasuks oma autot iga ettejuhtuva töölise kätte usaldada, vaid uurida pisut netist või tuttavatelt, millist asutust kiidetakse.
Aja osas on tegu kahetise looga: ühelt poolt võtab auto kodus poleerimine rohkem aega, teiselt poolt vähem. Ise kodus poleerimispadjaga töö läbi viies peate te kindlasti kogu tööle, ettevalmistusele ja järelviimistlusele tunde kulutama, kuid ei pea kulutama aega töökotta sõitmisele, auto järel ootamisele ning sellele töökotta järgiminekule. Seega esimese variandi puhul peate te oma kätega rohkem tööd tegema ja aega kulutama, teise variandi puhul kulub poleerimata autoga kodust lahkumisest kuni poleeritud autoga koju tagasijõudmisele rohkem aega.
Viimaseks faktoriks on muidugi mõista raha. Kodus poleerimisele kuluv summa sõltub sellest, kui professionaalsed vahendid te ostate ning kui paljud vajaminevad vahendid teil juba riiulis seisavad. Autotöökoja puhul on küsimus ühelt poolt selles, kui põhjaliku töötluse te oma sõiduki kallal lasete läbi viia ning mis hinnakirjaga meistri poole pöördute. Rusikareeglina võib aga öelda, et töökojas autot korralikult poleerida lastes tuleb valmis olla kolmekohalise summa välja käimiseks, kodus jääb see summa aga kindlasti väiksemaks. Seega võib väga laias laastus öelda, et kui äärmustest rääkida, siis on võimalik ise kodus töö läbi viies hoida kokku kuni isegi kolmekohaline summa.
Poleerimise protsess ja olulised näpunäited
Auto poleerimiseks kodus vajate te vaid paari asja. Ilmselgelt on vajalik poleerimispadi (või, kui teil on poleerimismasin olemas, siis saate te kasutada seda ja poleerimiskettaid), poleerimisvahendit ennast, auto pesemistarvikuid ja -vahendeid, soovi korral puhtuse hoidmiseks maalriteipi ja materjali auto erinevate osade katmiseks ning järelviimistlusvahendeid (soovituslik oleks poleerimistulemuse pikaajaliseks säilitamiseks kasutada pärast töö läbiviimist sünteetilist kaitsevaha ja keraamilist pinnakaitsevahendit, et kaitsta autot kauem vee ja mustuse eest).
Alustada tuleks sellest, et leiate autole kuiva koha, kus see päikesekiirte eest kaitstud on. Samas peaks see koht olema aga hästi ventileeritud või suisa õues, et vältida toksiliste gaaside kogunemist. Lisaks tagage, et auto ümber oleks piisavalt vaba liikumisruumi ja eemaldage kõik segavad või poleerimise käigus mustuda võivad objektid lähedusest. Tegemist on võrdlemisi musta tööga, seega kandke ka ise vanu tööriideid, mitte oma uusimat ülikonda. Lisaks katke võimaluse korral kogu oma nahk, et see kasutatavate erinevate kemikaalidega kokku ei puutuks.
Auto tuleb enne tööga alustamist korralikult puhtaks pesta, eemaldades kogu kerel leiduv mustus ning seejärel kuivatada see mikrofiiberlapiga hoolikalt puhtaks. Seejärel võtke poleerpadi, pange sellele väike kogus poleerimisvahendit ja alustage selle autole kandmist. Töötage korraga vaid väikesel, piiritletud alal, mitte ärge võtke kogu auto pinda korraga ette. Liigutage poleerimispatja korrapäraste ringikujuliste liigutustega ning kindlasti ärge nühkige ühte kohta liiga kaua, sest see toob endaga kaasa värvi kahjustada saamise üleliigse surve, kulutamise ja ülekuumenemise tagajärjel.
Töö käigus hoidke oma poleerimispatja puhtana, sest paratamatult koguneb selle pinnale mustust, millega auto pinna hõõrumine võib omakorda kahjustada värvi. Lisaks ei tasuks poleerimisvahendiga liiale minna, sest see aitab teil tööde maksumuselt kokku hoida, samuti ei aita üleliigne poleerimisvahendi olemasolu padjal kuidagi paremat tulemust saavutada.
Kui te olete soovitud osa autost ära poleerinud, siis lööge see puhta ja kuiva mikrokiudlapiga läikima ning nautige oma töö vilju: olete ära teinud töö, mille eest ka teie auto teid tänab!
Liitu meie uudiskirjaga ning saa kõige värskeimad elektriautodega seotud uudised ning nipid oma postkasti.